رنگ شناسی طراحی پاورپوینت و ساخت اسلاید

رنگ ها در طراحی پاورپوینت و ساخت اسلاید نه تنها به جذاب تر شدن اسلایدها کمک می کنند ، بلکه در برجسته کردن نکات مهم، انتقال پیام ارائه مطلب و همچنین ماندگاری مطالب در ذهن مخاطبان نقش مهمی دارند. بنابراین انتخاب رنگ های مناسب در طراحی پاورپوینت و ساخت اسلاید برای یک طراحی حرفه ای و همچنین یک ارائه مطلب خوب و بی نقص ضروری به نظر می رسد. در ادامه نکاتی که باید در رنگ شناسی طراحی پاورپوینت و ساخت اسلاید بدانید ، آورده شده است. شما چه نکته ای دیگری می توانید به آن اضافه کنید؟ در قسمت نظرات منتظر نکات شما هستیم.

قبل از آنکه پیرامون چند رنگ نکاتی رو با هم مرور کنیم ، دو نکته مهم را به یاد داشته و بکار گیرید:

  • هر رنگ و طرحی را برای طراحی پاورپوینت و ساخت اسلاید انتخاب می کنید، خوانا بودن اسلایدها را فراموش نکنید ! تصویر و یا رنگ پس زمینه می بایست تضاد مناسبی با رنگ های بکار گرفته شده برای متن ها داشته باشد تا اسلایدها به خوبی خوانا باشند.
  • استفاده از رنگ های بسیار و متنوع نشانه ای برای زیبا و حرفه ای بودن طراحی و اسلایدهای شما نیست ! از رنگ ها به طور مناسب و متناسب استفاده کنید. استفاده متناسب از رنگ ها باعث زیبایی چشم گیر طراحی شما خواهد شد.

رنگ آبی : حرفه ای

رنگ آبی از آن جهت حرفه ای است که می توانید با استفاده مناسب از آن حس باور، اعتماد و اطمینان را در مخاطبان خود ایجاد کنید.

رنگ قرمز : هیجان !

همانطور که انتظار دارید رنگ قرمز، رنگ هیجان و انرژی است که باعث برانگیختن مخاطبان و ترغیب آنها به انجام فعالیت می شود.

رنگ نارنجی : انرژی مثبت

رنگ نارنجی رنگی با انرژی مثبت بسیار است. از این رنگ بیشتر برای انگیزش مخاطبان به خصوص کودکان و نوجوانان استفاده کنید.

رنگ بنفش : خاص

بنفش یک رنگ خاص و به طور ویژه برای نشان دادن شان و مقام در حوزه فعالیت خود است. هر چند از این رنگ بیشتر در بروشورها استفاده می شود اما استفاده سنجیده از آن تاثیر مثبت بسیاری دارد.

رنگ سبز : طبیعت و نوآوری

رنگ سبز یک انتخاب معمول در زمینه های سلامت ، زیست شناسی و تکنولوژی است و بیان گر نوآوری و طبیعت است.

رنگ مشکی : برجسته کننده

از رنگ مشکی برای متمایز کردن مطالب مهم خود استفاده کنید. همچنین استفاده هوشمندانه از آن در طراحی المان و پس زمینه اسلایدها می تواند زیبایی خاصی را به طراحی شما دهد.

چگونه رنگ مناسب را انتخاب کنیم؟

یکی از معیارهای مستقیم و مهم در انتخاب رنگ مناسب ، نوع مطالب، ارائه و مخاطبان است. یک رنگ ، رنگ اصلی طراحی پاورپوینت و اسلاید شما خواهد بود که در کنار آن می توانید رنگ های مناسب دیگری را در موقعیت ها و اسلایدهای مختلف استفاده کنید. در صورتی که بتوانید ارتباطی بین رنگ اصلی و نوع مطالب ایجاد کنید ، تاثیرگذاری ارائه شما بسیار بیشتر خواهد شد. به طور مثال همانطور که اشاره شد برای رشته هایی مثل زیست شناسی می توانید از رنک اصلی سبز و یا برای رشته های پزشکی از رنگ اصلی سفید استفاده کنید.

در صورتی که ارتباط خاصی بین نوع مطالب و رنگ پیدا نمی کنید ، سعی کنید براساس طرح کلی پاورپوینت و اسلاید خود رنگ مناسب را انتخاب کنید. تطابق بین طرح و رنگ ها نیز معیار دیگری است که می تواند به شما در انتخاب رنگ مناسب کمک کند.

در حالتی که نیز طرح شما قابلیت استفاده از چندین رنگ را داراست، با در نظرگیری خوانا بودن مطالب ، از سلیقه خود برای خلق اسلایدهایی جذاب و در عین حال تاثیرگذار استفاده کنید.

منبع: گروه طراحی قلمو – سایت قلمو

مطالعه بیشتر