آشنایی کامل با نرم افزار پرزی (Prezi)

پرزی چیست؟

پرزی چیست؟ پرزی (Prezi) یکی از نرم افزارهای جدید و حرفه‌ای اسلاید سازی و ارائه مطلب و سخنرانی است که در این مقاله به توضیح کامل آن می‌پردازیم. با توجه به افزایش سرعت اینترنت، در همه جای دنیا (به جز کشور ما) این موضوع بسیار متداول است که بسیاری از نرم افزارها به صورت نسخه ابری (Saas) ارائه می‌شوند به این صورت که شما از طریق مرورگر خود به محیط نرم افزار دسترسی خواهید داشت و همچنین ارائه نیز به صورت آنلاین اتفاق می‌افتد! نرم افزار پرزی که در مجارستان زاده شد، دقیقاً یکی از همین دست نرم افزارهاست که البته بعداً به مرور زمان نسخه‌های کامپیوتر دسکتاب و مک بوک آن نیز ارائه شد. نرم افزار پرزی مبتنی بر فلش توسعه یافته است که به شما امکان ساخت ارائه های بسیار جذاب و پویا را می دهد.

پرزی اینگونه متولد شد

پرزی (Prezi) در لغت شکل کوتاه شده پرزنتیشن یا ارائه (Presentation) در زبان مجارستانی است. پرزی (یا Prezi.com) در سال ۲۰۰۸ با حمایت Kitchen Budapest و Magyar Telekom (بزرگترین شرکت مخابراتی مجارستان) با هدف جایگزینی ارائه های مبتنی بر اسلاید تاسیس گردید. توسعه اصلی پرزی توسط Zui Labs و سه موسس آن Péter Árvai، Szabolcs Somlai-Fischer و Péter Halácsy انجام شد. در زمان نگارش این مطلب و به گفته سایت نرم افزار پرزی ، بیش ۶۰ میلیون کاربر از این نرم افزار استفاده می کنند که تا کنون بیش از ۱۶۰ میلیون ارائه با پرزی (یا به عبارتی Prezis) ایجاد کرده اند.

نرم افزار پرزی درست مثل نرم افزار پاورپوینت نرم افزاری است که قصد دارد به ارائه ها و سخنرانی های ما کمک کند و تفاوت اصلی آن با نرم افزار پاورپوینت این است که به جای این که ما صفحات مختلفی داشته باشیم، یک صفحه بزرگ داریم که درون آن حرکت می‌کنیم و به بخش‌های مختلف آن زوم می‌کنیم.

پرزی سرویسی است که در آن می توانید به صورت آنلاین اسلاید شو یا فیلم آموزشی بسازید بزرگترین تفاوت پرزی با نرم افزار های دیگر مثل پاورپوینت متحرک بودن دوربین به جای متحرک بودن اسلاید هاست! شما یک طرح کلی آماده می کنید و سپس مسیر path دوربین را مرحله به مرحله به مشخص می کنید در نهایت یک ارائه ی زیبا و جذاب خواهید داشت

پیشنهاد می‌کنم همین الان به سایت prezi.com مراجعه کنید تا با دیدن نمونه فیلم‌های آن به صورت کامل با نرم افزار پرزی آشنا شوید.

کاربرد اصلی نرم‌افزارهای اسلاید سازی چیست؟

به عنوان یک تکنولوژیست آموزشی و کسی که تحصیلاتش در رشته تکنولوژی آموزشی (Educational Technology) است باید به مقوله اسلاید سازی (Slide Making) با دید تخصصی‌تری نگاه کنم.

معمولاً وقتی صحبت از اسلاید و اسلاید سازی به میان می‌آید همه ذهنشان به سمت نرم افزار پاورپوینت می‌رود (که مقالات بسیار زیادی در سایت در مورد آن نوشته شده است: مقالات پاورپوینت) اما واقعیت این است که اسلاید‌ها هر چیزی می‌توانند باشند و اسلاید و اسلاید سازی بسیار بسیار فراتر از یک نرم افزار است. در حقیقت اسلاید سازی یک فلسفه است و نرم افزارهای مثل پاورپوینت و … فقط و فقط یک ابزار هستند.

اما اجازه بدهید که از بحث دور نشویم و به این موضوع بپردازیم که کاربرد اصلی مقوله اسلاید سازی چیست؟ و اصلاً چرا باید اسلاید بسازیم؟

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که باعث می‌شود ما تصمیم بگیریم به سراغ استفاده از اسلاید (فرقی نمی‌کند که با پاورپوینت باشد یا هر چیز دیگری) برویم. در ادامه چند دلیل را با یکدیگر مشاهده می‌کنیم:

نیازی به حفظ کردن مطالب توسط سخنرانی نخواهد بود.
امکان استفاده از تصاویر وجود دارد.
مطالب بسیار منسجم و پیوسته ارائه می‌شود.
درک گزینشی کمتر اتفاق می‌افتد (در مقاله‌ای به صورت مفصل باید در این رابطه صحبت کرد)
شما حرفه‌ای تر به نظر می‌رسید
و….

چرا از پرزی استفاده می‌کنیم؟

همانطور که در متن بالا، در بند سوم مشاهده کردید، یکی از مهم‌ترین کارکردهای استفاده از ابزارهای اسلاید سازی، ارائه مطالب به صورت منسجم و پیوسته است که این موضوع معمولاً در ابزارهای ارائه سخنرانی همچون پاورپوینت به سادگی قابل رعایت کردن نیست و مخاطب معمولاً‌ صفحاتی ارا مشاهده می‌کند که عموماً نمی‌تواند ارتباطی بین اجزای آن پیدا کند و اما پرزی این موضوع را تا حد زیادی رفع کرده و با یک ایده خلاقانه که تمام مطالب بر روی یک صفحه ارائه می‌شوند و ما فقط بین اجزای آن Zoom زوم می کنیم و حرکت خواهیم داشت ارائه اتفاق می‌افتد.

راهی که پرزی انتخاب کرد

ایده پرزی برای ارائه مطلب ، کنار گذاشتن روش معمول اسلاید به اسلاید بود که بر همین اساس در پرزی تنها یک صفحه برای طراحی ارائه شما وجود دارد؛ ایده ای جالب که به نظر می رسد در مقایسه با سایر نرم افزارهای ارائه مطلب برای رقابت با نرم افزار پاورپوینت ، موفقیت بیشتری کسب کرده است. هنگامی که شما تنها با یک صفحه مواجه هستید ، مجبور خواهید بود تا نقشه راه و به عبارت دیگر روند ارائه مطلب خودتان رو با دقت انتخاب کنید. از طرفی دیگر این روند ارائه نیز باعث می شود تا دیگر از متن های بسیار استفاده نشود و شما را ترغیب به بکارگیری کوتاه ترین و مفیدترین مطالب می کند. در پرزی شما مسیری را از شروع تا پایان (هدف ارائه) ترسیم می کنید که می بایست این مسیر به نحوی باشد که مسافران شما (حضار) ضمن لذت بردن از مسیر (مطالب مفید) در کوتاه ترین زمان ممکن به مقصد (هدف اراائه) برسند. این بهترین تعبیر از ارائه مطلب با پرزی است.

همچنین دلایل زیادی وجود دارد که بگویم چرا از این نرم افزار باید استفاده کنیم که در ادامه برخی از این دلایل را مشاهده می‌کنید:

امکان بروز خلاقیت در ارائه و سخنرانی
یکپارچگی کلام و درک بهتر ارتباطات
ایجاد تمایز نسبت به سایر ارائه‌ها
دسترسی به آرشیو بزرگ پرزی
امکان حرکت در عمق تصاویر
قابلیت استفاده از نسخه رایگان
قابلیت به اشتراک گذاری آسان
نیاز به نصب هیچ نرم افزاری وجود ندارد و به صورت آنلاین شما می توانید پرزی خود را بسازید
نمایش و ارائه ی اسلاید شو به صورت آفلاین بدون نیاز به هیچ نرم افزاری
زمانی که به صورت آنلاین پرزی را می سازید، پروژه ی شما به صورت خودکار دائما ذخیره می شود. پس امکان پاک شدن و از بین رفتن زحمات های شما وجود ندارد و هر کجا که خواسته باشید می توانید وارد حساب کاربری خودتان بشویدو ارائه خودتان را ببینید

شما می توانید تا ۱۰۰ برابر روی یک نقطه زوم کنید . نرم افزار وکتور هایی (عکس هایی با فرمت خاص ) در اختیار شما قرار می دهد که هرچه قدر روی آنها زوم کنید از کیفیت آن ها کم نخواهد شد
می توانیم با آن فیلم های آموزشی هم بسازیم
برخلاف تصور ساخت یک پروژه به صورت آنلاین سخت نیست و فضای کار با پرزی بسیار ساده و سبک طراحی شده است

چه زمانی نرم افزار را باز کنیم؟

همانطور که در مقاله ساخت پاورپوینت حرفه ای گفتیم، شروع سخنرانی از ساخت اسلاید نیست و لازم است که قبل از هر کاری، سناریو سخنرانی خود را به صورت کامل بر روی کاغذ پیاده سازی کنید و سرفصل‌ها و موضوعات صحبت را مکتوب کنید (و اگر شرکت کننده دوره جامع سخنرانی هستید می‌دانید که چگونه مایند مپ سخنرانی را ترسیم کنید) و پس از آن با دید بسیار کامل و درستت به سراغ نرم افزار می‌رویم.

این که به عنوان گام اول نرم افزار را باز کنیم و تازه به این فکر بیوفتیم که خب از چه قالبی استفاده کنیم کار بسیار اشتباهی است! این موضوع در نرم افزار پرزی نمود بیشتری دارد و باید آگاه باشیم که قبل از هر چیزی باید سناریو و چارچوب‌های اصلی سخنرانی و سرفصل‌ها و .. را به صورت کامل بر روی تخته وایت برد و یا کاغذ نوشته شود و سپس ان را در نرم افزارهای ارائه سخنرانی وارد کنیم.

نسخه‌های مختلف و دانلود پرزی

این نرم افزار در نسخه‌های مختلفی ارائه شده که اصلی‌ترین نسخه آن نسخه آنلاین است که شما به رایگان می‌توانید به فایل‌های ارائه خود دسترسی داشته باشید.

شما می توانید به صورت آنلاین و به صورت رایگان پرزی خود را بسازید و بعد خروجی  exe  (مخصوص دسکتاپ) و یا خروجی مخصوص مکینتاش را دانلود می کنید. به این ترتیب شما می توانید پرزی خود را به صورت آفلاین ارائه دهید

اگر خواسته باشید بدون نیاز به اینترنت پرزی خودتان را بسازید باید نسخه ی دسکتاپ آن را تهیه کنید نسخه ی دسکتاپ و رایگان این نرم افزار به صورت کرک شده قابل استفاده است .

اشتباهات متداول در پرزی

پرزی نیز مثل هر نرم افزار دیگری، یک ابزار است و از هر ابزاری می‌توان استفاده درست یا غلطی انجام داد. در ادامه راهکارهایی را به شما خواهم گفت که اگر از آنها اجتناب کنید، قطعاً ارائه خوبی با پرزی خواهید داشت و دچار اشتباهات متداول آن نخواهید شد.

  • استفاده بیش از حد از حرکات و زوم (باعث سرگیجه مخاطب می‌شود)
  • نوشتن بیش از اندازه متن در هر اسلاید.
  • عدم توجه به زیبایی و گرافیک
  • استفاده بی جهت از حرکت ها و افکت‌ها
  • عدم استفاده از قالب مناسب
  • طولانی شدن ارائه
  • عدم تسلط کامل به نرم افزار (و خرابکاری حین ارائه!)

انتقادهایی به پرزی

در مقابل تمامی نکات مثبت نرم افزار پرزی ، انتقادهایی نیز به آن وارد است. طبق اعلام سازندگان پرزی ، نحوه جا به جایی بین مطالب که به صورت رابط کاربریمبتنی بر زوم است باعث ایجاد حالت سرگیجه و تهوع می شود، بنابراین تاکید شده است که با استفاده از المان ها و ترکیب بندیی مناسب و عدم بکارگیری بیش از اندازه از حرکت های چرخشی این عواقب را کاهش دهید. محدودیت در فونت ها و رنگ ها از دیگر انتقادهایی است که به نرم افزار پرزی وارد است. همچنین پشتیبانی از زبان فارسی به صورت پیش فرض در نرم افزار پرزی وجود ندارد.

قابلیت های کلیدی نرم افزار پرزی

امکان ساخت ارائه به صورت آنلاین و آفلاین
امکان استفاده از قابلیت های آنلاین به صورت کاملا رایگان
امکان تهیه خروجی به صورت exe (نسخه دسکتاپ)
قابلیت پویانمایی بسیار قدرتمند با استفاده از امکان زوم بدون افت کیفیت
همگام سازی با اکانت آنلاین سایت پرزی
محیط کاربری ساده
سازگاری با نسخه های مختلف ویندوز

پرزی نکست : قدم بعدی پرزی

به تازگی ابزار جدید پرزی با نام پرزی نکست معرفی شده است که در مطلب پرزی نکست (Prezi Next) : اولین ابزار پرزنتیشن با چرخه ای کامل به معرفی آن پرداخته ایم، این مطلب را نیز از دست ندهید.

نویسنده: محمد پیام بهرام پور و ویکی پدیا انگلیسی – سایت پرزی

مطالعه بیشتر